TOM-SYSTEM

Firma Instalacyjno Budowlana

 

 

ul.Rymanowska 15a lok. 3a

35-083 Rzeszów

e-mail: biuro@tom-system.pl

tel. 17 74-02-086


 

:: Sterownik Vaillant

calorMatic 350/350f

 

sterownik

>> czytaj więcej >>

 

:: Sterownik Saunier Duval

Exacontrol 7/7 Radio

 

sterownik1

>>czytaj więcej >>:: Oszczędzanie wody

_________________________________________________

 

Na mycie zużywamy 35 proc. wody, na spłukiwanie toalet - 30 proc. Z kolei pranie pochłania 20 proc. wody używanej

w domu, a zmywanie i gotowanie 10 proc.

Przeciętny Polak zużywa 125 litrów wody dziennie, w tym

jedną czwartą stanowi ciepła woda - podaje Instalator.pl. Czteroosobowa rodzina rocznie wylewa więc około

182,5 metrów sześc. wody, a miesięcznie - 15,2 m sześć.,

w tym około 4 m sześc. ciepłej wody.

 

Ile to kosztuje

 

- Można szacować, że za metr sześcienny zimnej wody płaci się dziś przeciętnie 8,1 zł,

a ciepłej - 18,3 zł we wspólnotach mieszkaniowych. W efekcie miesięczny rachunek czteroosobowej rodziny z tego tytułu można szacować na kwotę 164,4 zł. Rocznie daje to prawie 2 tys. zł - wylicza Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości w Home Broker.

Ile kosztuje nieszczelny kran, prysznic czy popsuta spłuczka? Z danych Home Broker, podawanych za Gdyńską Spółdzielnią Mieszkaniową, wynika, że nawet niewielka nieszczelność baterii wannowej (jedna kropla na dwie sekundy) oznacza zużycie wody na poziomie 0,6 m sześć. miesięcznie. Gdy z kranu wycieka zimna woda, powoduje to stratę prawie 5 zł, a w przypadku wody ciepłej - 11 zł miesięcznie.

- Jeszcze więcej pieniędzy trafia do kanalizacji, gdy nieszczelna jest spłuczka. Zgodnie

z szacunkami wspomnianej spółdzielni, nieznaczny przeciek w misce ustępowej może oznaczać marnowanie nawet 15 m sześć. wody miesięcznie. Koszt takiego wycieku można szacować na 122 zł

 

Jak oszczędzać

 

Prysznic zamiast kąpieli, naprawa cieknących kranów i zakręcenie kurków podczas mycia zębów - to podstawowe zasady oszczędzania wody znane od lat. A jak wykorzystać nowoczesne rozwiązania techniczne, by zmniejszyć zużycie wody w domu?

Eksperci firmy Oras wymieniają kilka zasad pozwalających zmniejszyć

codzienne zużycie wody:

 

1. Zmiana nawyków: podstawą efektywnego oszczędzania jest przede wszystkim wyrobienie w sobie eko nawyków: czy uruchamiając kran musimy odkręcać wodę na maksymalny strumień? Nie, zazwyczaj do umycia rąk, czy zębów nie jest to konieczne.

 

2. Ekologiczny prysznic: 10-minutowy prysznic pod normalnym strumieniem wody pochłania 4 kWh energii, czyli tyle samo co praca lodówki przez 8 dni. Dlatego także tu warto poszukać oszczędności wody i prądu potrzebnego na jej ogrzanie. Na rynku pojawiły się natryski, z wbudowanym specjalnym przyciskiem w rączce, gdzie  jednym kliknięciem zmniejsza zużycie wody o 50 proc. Są też takie, które zużywają jedynie 7 litrów wody na minutę, a nie 17 l/min. jak klasyczne natryski.

 

3. Jeden uchwyt: jeśli w łazience lub kuchni są jeszcze krany z oddzielnymi uchwytami zimnej i ciepłej wody, warto jak zamienić je na baterie jednouchwytowe. To najprostszy sposób, by ograniczyć zużycie wody. Ustawienie odpowiedniego strumienia i temperatury zajmuje wówczas znacznie mniej czasu. Tym samym mniej wody wypływa zanim zaczniemy z niej naprawdę korzystać. Liczby mówią same za siebie: kran z dwoma oddzielnymi pokrętłami do zimnej i ciepłej wody zużywa 42 litry na minutę, bateria jednouchwytowa jedynie 12 l/min.

 

4. Eko przyciski: część z dostępnych na rynku baterii posiada specjalne eko blokady, które w łatwy sposób ograniczają siłę strumienia wody. Bateria  oszczędza  więc wodę za użytkownika. To wygodne rozwiązanie także do rodzinnych łazienek, gdyż dzieci często mają problem z ustawieniem właściwego strumienia, a bateria z eko

przyciskiem robi to samoczynnie.

 

5. Baterie bezdotykowe: ograniczają zużycie wody do minimum. Bateria bezdotykowa sterowana jest fotokomórką i uruchamia wodę tylko wówczas, gdy przysuniemy do niej ręce. Baterie te mają zużycie na poziomie jedynie 5-6 litrów wody na minutę.

 

6. Bąbelki powietrza: warto, by  baterie w domu wyposażone były w tzw. perlatory. To zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach, które napowietrzają wypływającą wodę. Efekt ten sprawia, że mamy wrażenie silniejszego strumienia wypływającej wody, podczas gdy w rzeczywistości tak naprawdę ograniczamy jej

zużycie o 15 proc.

 

7. Baterie termostatyczne: pilnują temperatury wody. Częścią baterii jest termostat. Zasada jego działania jest prosta: błyskawicznie miesza ciepłą i zimną wodę w takich proporcjach, by miała tyle stopni ile sami ustawiliśmy. Zalecana, optymalna temperatura do kąpieli pod prysznicem to 38°C. Termostat skraca czas ustawienia temperatury do kilku sekund i utrzymuje ją na odpowiednim poziomie. Stosowanie baterii termostatycznych sprzyja więc oszczędnościom: zużycie wody zmniejsza się blisko o ok. 40 proc, a koszt energii nawet do 50 proc.

 

- Natomiast rozważając większe inwestycje, można zastanowić się nad zakupem nowoczesnej pralki i zmywarki. Np. stare pralki na cały cykl zużywały nawet około 100 litrów wody. Nowoczesne urządzenia potrzebują nawet poniżej 40 litrów. W przypadku nowoczesnych zmywarek zużycie wody może wynieść zaledwie kilka litrów, choć standard to około 10 - 15 litrów. Alternatywą jest zmywanie ręczne, które według różnych szacunków może wymagać nawet kilka razy więcej wody niż jeden cykl w zmywarce

 

_________________________________________________

 

 

Copyright C 2013 TOM-SYSTEM, Wszelkie prawa zastrzeżone.

szablony