TOM-SYSTEM

Firma Instalacyjno Budowlana

 

 

ul.Rymanowska 15a lok. 3a

35-083 Rzeszów

e-mail: biuro@tom-system.pl

tel. 17 74-02-086


 

:: Sterownik Vaillant

calorMatic 350/350f

 

sterownik

>> czytaj więcej >>

 

:: Sterownik Saunier Duval

Exacontrol 7/7 Radio

 

sterownik1

>>czytaj więcej >>



:: Sześć miejsc na kocioł gazowy

_________________________________________________

 

1) W kotłowni w domu

 

W domach parterowych na kotłownię przeznacza się pomieszczenie na parterze,

w domach podpiwnicznych - najczęsciej jedno z pomieszczeń piwnicy. Zaprojektowana zgodnie z przepisami kotłownia jest zazwyczaj na tyle duża, że można zainstalować

w niej praktycznie każdy rodzaj kotła - zarówno lekki wiszący, jak i ciężki, żeliwny

kocioł stojący. Nie ma również z reguły problemu z wstawieniem dużego zasobnika,

który w połączeniu z kotłem zapewni komfortowe korzystanie z ciepłej wody.

W wydzielonej kotłowni najłatwiej spełnić też wszystkie wymogi bezpieczeństwa

domu i jego mieszkańców na wypadek awarii kotła, instalacji gazowej czy komina.

 

2) W kotłowni poza domem

 

Zdarza się, że w domu nie ma pomieszczenia technicznego, w którym można by urządzić kotłownię, ale takie pomieszczenie da się wydzielić w innym budynku znajdującym się w sąsiedztwie domu - na przykład w garażu czy warsztacie. Kotłownie można wtedy usytuować poza domem i urządzić ja zgodnie z zasadamim pod warunkiem, że:

 

-komin jest na tyle wysoki, że spaliny nie będą "zawiewane" do domu,

-rury c.o. transportujące ciepłą wode z kotłowni do domu zostaną bardzodobrze

ocieplone i poprowadzić się je jak najkrótszą trasą, aby do minimumzmniejszyć

stratyciepła na przesyle,

-zasobnik ciepłej wody użytkowej zostanie umieszczony nie w owej zewnętrznej kotłowni, ale wewnątrz domu, co znacznie skróci czas oczekiwania na wpływ ciepłej wody i zminiejszy straty ciepła

 

3) W łazience

 

Zaletą tej lokalizacji jest dodatkowe nagrzewanie łazienki i małą odległość kotła od baterii czerpalnych, co zapewnia szybki dopływ ciepłej wody. Korzystna jest również bliskość przyłączy wodno-kanalizacyjnych i wodoszczelność posadzki, co w razie awarii ogranicza szkody. Do łazienek najlepiej nadają się kotły z zamkniętą komorą spalania, które pobierają powietrze do spalania z zewnątrz. Niepotrzebny jest wtedy nawiew bezpośredni do pomieszczenia, który - zwłaszcza zimną wode - powoływałby jego wychłodzenie. W łazienkach najczęściej montuje się wiszące kotły dwufunkcyjne, choć jeśli jest miejsce, warto zdecydować się na jednofunkcyjny kocioł wiszący z zamontowanym pod nim zasobnikiem c.w.u.

 

4) W kuchni

 

Wiszące kotły dwufunkcyjne bardzo często montuje się w kuchniach - najczęsciej w ciągu szafek kuchennych, bo wtedy zajmują najmniej miejsca. W kuchnim podobnie jak w łazienkach, najlepiej stosować kotły z zamkniętą komorą spalania. Po pierwsze dlatego, że nie ma wtedy potrzeby zapewniania dopływu powietrza do spalania przez zamontowany w scianie czy oknie nawiewnik. Po drugie, nie trzeba rezygnować z zastosowania wyciągu kuchennego, co byłoby konieczne, gdyby kocioł miał otwartą komorę spalania. W trakcie pracy wyciągu dochodzi bowiem do tak silnego zasysani powietrza z pomieszczenia, że mogłoby następować odwracanie ciągu spalin w kotle i spaliny zamiast do komina byłyby zasysane do pomieszczenia. Dlatego jeśli w kuchni jest kocioł z otwartą komorą spalania, zamiast wyciągu trzeba zastosować pochłaniacz.

 

5) W Przedpokoju

 

Na zainstalowanie kotła w przedpokoju decydujemy się najczęsciej wtedy, gdy mamy tam dostęp do kanałów kominowych. Dla funkcjonowania instalacji taka lokalizacja nie ma znaczenia, trduniej jednak bedzie doprowadzić tam instalację wodociągową i opróżnić kocioł z wody na czas jego naprawy. Niełatwo będzie również o zabezpieczenie tego pomieszczenia na wypadek awarii kotła. Kłopotliwe będzie też odprowadzenie z kotła kondensatu, bo wymaga to podłączenia do kanalizacji. Ponadto w przedpokoju z kotłem musi znajdować się wlot do kanałuwentylacyjnego. Nawiew może być niewidoczny. Można na przykład zamknąć go w szafie lub zabudowanej wnęce, pozostawiając niezbędne otwory wentylacyjne na dole i góry drzwiczek.

 

6) Na poddaszu

 

Jeśli montaż kotłą na parterze jest utrudniony, można spróbować znaleść odpowiednie miejsce na poddaszu. Usytuowanie takie może być utrudnione ze względu na kilka ograniczeń. Po pierwsze, nie zawsze da się wykonać komin takiej długości, by udało się zapewnić wystarczający ciąg. Po drugie należy się liczyć z pewnym związaniem strat ciepła w wyniku grawitacyjnej cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Użytkownicy mogą odczuwać związany z tym dyskomfort, zwłaszcza gdy instalacja jest zasilana kotłem dwufunkcyjnym - wydłuża się wtedy czas oczekiwania na ciepłą wodę. Ponadto kotły montowane na poddaszu są bardzo " wrażliwe " na nieszczelność w instalacji c.o. ponieważ kocioł jest najwyższym punktem całej instalacji, zmniejszenie ilości wody w instalacji na skutek wycieku jest równoznaczne z zapowietrzeniem wymiennika kotła. To z kolei prowadzi do zadziałania odpowiednich zabezpieczeń i automatycznego wyłączenia kotła aż do czasu jego odpowietrzenia i uzupełnienia brakującej ilości wody. Dlatego montaż kotła na poddaszu wymaga znalezienia dobrego i sprawdzonego instalatora, który nie tylko zamontuje kocioł, ale dobrze wykona całą instalację c.o.

_________________________________________________

 

 

Copyright C 2013 TOM-SYSTEM, Wszelkie prawa zastrzeżone.

szablony